
Czy łatwo projektować, kiedy ogranicza nas jedynie fantazja? Co w przypadku, kiedy dostajemy od inwestora białą kartkę papieru, bardzo luźny brief, ograniczony, ale jednak spory budżet i pełne zaufanie?
Wcale nie jest łatwo.
Mnogość możliwości, pomysłów, kierunków jest tak przytłaczająca, że to, co okazuje się najważniejsze, to umiejętność upraszczania.
Zapraszam do zwiedzenia willi na wzgórzu i życzę przyjemnego spaceru.
SG

Lokalizacja
Miejsce wybrane przez inwestora, na budowę wymarzonego domu dla siebie i najbliższych, to malownicze wzgórze, gęsto porośnięte pachnącym sosnowo-świerkowym lasem.
U jego podnóża rozkoszować się można słoneczną polaną, z której rozpościera się widok na prywatny staw, oraz panoramę centrum Bydgoszczy, wpisującą się płynnie w linię horyzontu. Ponad 7,4 tys m² terenu, zapewnia prywatność, ciszę, oraz bliski kontakt z przyrodą.
Południowa ekspozycja działki stwarza idealne warunki, aby czerpać radość i energię z promieni słońca zarówno w letnie, jak i zimowe dni.
Topografia terenu sprawia, że miejsce wyznaczone na lokalizację budynku, to wyjątkowy, zaciszny i słoneczny punkt na mapie miasta Bydgoszcz.
Plan zagospodarowania terenu
Istotnym elementem w projekcie, jest usytuowanie willi w terenie. Działka jest położona na południowym zboczu wzgórza. Na jej środkowym odcinku występuje naturalne wypłaszczenie terenu, i to w tym miejscu postanowiono zlokalizować główny obiekt.
W lesie zaprojektowano domek dla dzieci, a na szczycie wzgórza, osobny domek gościnny.
Istniejący na działce staw, jest porośnięty bujną wodną roślinnością (szerokolistne pałki wodne, nenufary) i pozostał nienaruszony.
Baseny, jeden zewnętrzny od strony południowej, jeden wewnętrzny po stronie północnej, oraz zewnętrzny z zimną wodą, z widokiem na las, służący do schładzania ciała po seansie w saunie, wprowadzają w cały układ domu, kojący element wody.
Dojazd do domu prowadzi wprost na poziom garażu (-1), a miękko i naturalnie wyprofilowane w terenie ścieżki, płynnie prowadzą do głównego wejścia, oraz malowniczą drogą przez las, do domku dla dzieci i gości.

Architektura przyjemności
Obszerny program funkcjonalny, mieści się na trzech kondygnacjach budynku.
Obiekt posiada główne strefy takie jak: strefa reprezentacyjna, gościnna, prywatna, relaksu- SPA, oraz strefy garażowa i zaplecza.
Metraż willi to ponad 1230 m², nie wliczając tarasów, oraz powierzchni rekreacji przy basenach.
Dom harmonijnie wkomponowany został w zbocze wzgórza, a jego prosta, szlachetna w proporcjach geometria, oraz użyte materiały (stal, aluminium, drewno, szkło i beton), sprawiają, że wygląda na lekki, przestrzenny, nowoczesny i bardzo elegancki.

Główne wejście do domu, znajduje się na parterze południowej elewacji.
Lokalizacja drzwi w tym miejscu, sprawia, że dom jest dostępny z poziomu terenu, a droga do niego prowadzi wzgórzem, poprzez ogród ze stawem, przecinając basen, oraz taras przynależny strefie dziennej, co sprawia, że jej pokonanie jest przyjemne i ciekawe.
Drzwi zaprojektowano na osi budynku. Ścieżki i dojścia poprowadzono, tak aby intuicyjnie ukierunkować gości w stronę wejścia.
Delikatne światło nad drzwiami, które wyznacza ich lokalizację, to subtelny, minimalistyczny detal, który pozwala na łatwą orientację po zmierzchu.
Drugie, równie ważne i często uczęszczane wejście do domu, znajduje się za rampą zjazdową, na poziomie garażu. Tutaj do domu wchodzi się prosto z ogrzewanej hali parkingowej, lub z parkingu zewnętrznego, łatwo dostępnego w trakcie dnia, zarówno dla gości jak i właścicieli. Na piętro prowadzą schody i kameralna, osobowa winda.
Garaż jest istotnym miejscem w domu i stanowi ponad jedną trzecią jego całkowitej powierzchni. To przestrzeń poświęcona na pasję, czyli okazałą kolekcję unikatowych aut.
Obok miejsc postojowych dla samochodów, motocykli i rowerów, na poziomie -1, znajdują się również kino, oraz strefa rozrywki z barem.

Reprezentacyjny parter domu, na który składają się przestrzenie gospodarzy, oraz osobne miejsca przeznaczone dla gości (licząca ponad dwadzieścia osiem metrów kwadratowych, sypialnia z łazienką), to jednocześnie strefa relaksu i rekreacji.
Po wejściu do domu, oraz przekroczeniu strefy przedsionka/garderoby, wita nas otwarta przestrzeń, dzienne światło, oraz widok na wewnętrzne atrium wypełnione bujną roślinnością. Stanowi ono tło dla schodów, kolekcji sztuki i motocykla, będącego jednym z eksponatów.
Wielofunkcyjna przestrzeń to również jadalnia, z dużym stołem, przy którym może zasiąść i rozkoszować się dobrym jedzeniem, swoim towarzystwem i widokiem na Bydgoszcz, 10 osób.
Dzięki cienkoramowym, przesuwnym oknom, w każdej chwili możemy uzyskać bezpośredni kontakt ze świeżym powietrzem, oraz tarasem i basenem.
Bezpośrednio do jadalni przylega spiżarnia wydzielająca w przestrzeni minimalistyczną, zabudowaną, przestrzenną kuchnię (również z widokiem na wewnętrzne atrium).
Obok, oddzielona od kuchni dwustronną wyspą, znajduje się strefa salonowa z kominkiem, wygodnymi sofami i fotelami, fortepianem i dostępem do basenu.
Parter domu to miejsce odpoczynku. W południowej jego części zaprojektowano strefę SPA, w której mieszczą się trzy baseny (głęboki, płytki i zewnętrzny), fińska sauna, ogrodowy prysznic i strefa sportu.


Piętro to intymna strefa. Znajdują się tam sypialnie gospodarzy i ich dzieci, garderoby, łazienki, oraz bawialnia i tarasy zewnętrzne. Na uwagę zasługuje zwłaszcza główna sypialnia, będąca wydzielonym apartamentem z własnym salonem i aneksem kuchennym.

Unikatowe wnętrza
Przestrzenne wnętrza, z dużymi oknami na piękne otoczenie (las, oraz wzgórze), zostały zaprojektowane z myślą o wypoczynku.
Cisza, świeże powietrze, oraz komfort cieplny o każdej porze roku, (w każdej ze stref funkcjonalnych domu), to podstawowe czynniki mające wpływ na satysfakcję podczas użytkowania obiektu.
Poszczególne pomieszczenia zostały rozplanowane z uwzględnieniem stron świata, bezpośredniego dostępu do światła dziennego, oraz chłodu (od stony lasu), tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał zastanej lokalizacji.
Wnętrza są jasne, przestrzenne, nowoczesne i ciepłe. Materiały wykończeniowe, których użyto na zewnątrz domu, zastosowano również do wykończenia wnętrza, oraz uwzględniono w jego wyposażeniu. Tym samym dom zachowuje spójność stylistyczną i harmonię ukrytą w powtarzalnych strukturach, materiałach i proporcjach.
Elegancki i powściągliwy dom, kryje w swoich wnętrzach zrównoważone układy kompozycyjne. Przestrzenie pokoi otwierają się na tarasy, ogród i las, a korytarze kończą przeszkleniami, za którymi kołyszą się na wietrze drzewa.

Willa HUS, to wyjątkowe miejsce wyciszenia i rekreacji, dające użytkownikowi wiele możliwości
spędzania wolnego czasu, w bliskim otoczeniu natury, oraz w kontakcie z unikatową architekturą. To przepiękny, ponadczasowy design, wyróżniający się powściągliwością
i elegancją. Wyjątkowy program budynku, wynikający z potrzeb jego właścicieli został zaprojektowany tak, że wnętrze i zewnętrze dopełniają się estetycznie i funkcjonalnie, zacierając granicę pomiędzy światem architektury i natury.